2019 All American Results

2019 All American National Junior Show

2019 All American Champions

SHOWMANSHIP

GRAND CHAMPION NOVICE
Mia Ramirez, Linn, TX
RESERVE GRAND CHAMPION NOVICE
Holden Jefferson, Angleton, TX

GRAND CHAMPION JUNIOR
Connor Thibodeaux, Iowa, LA
RESERVE GRAND CHAMPION JUNIOR
Cole Tesch, Bellville, TX
CHAMPION INTERMEDIATE
Christopher Carriere, Church Point, LA
RESERVE CHAMPION INTERMEDIATE
Shannon Carriere, Church Point, LA
CHAMPION SENIOR
Madison Peterson, Blooming Grove, TX
RESERVE CHAMPION SENIOR
Payton Herzog, Robinson, TX
OVERALL CHAMPION SHOWMAN
Madison Peterson, Blooming Grove, TX
OVERALL RESERVE CHAMPION SHOWMAN
Payton Herzog, Robinson, TX

F1 FEMALE SHOW

Grand Champion F1 Brahman
Exhibited by: Madison Peterson, Blooming Grove, TX

Reserve Grand Champion F1 Brahman
Exhibited by: Chad Phillip, Palestine, TX

BRED & OWNED

Grand Champion B&O Grey Bull
Exhibited by: Kylee McMullen, Polk City, FL

Grand Champion B&O Red Bull
Exhibited by: Payton Herzog, Robinson, TX

Grand Champion B&O Grey Female
Exhibited by: Payton Herzog, Robinson, TX

Reserve Champion B&O Grey Female
Exhibited by: Collin Parker, Chilton, TX

Grand Champion B&O Red Female
Exhibited by: Luke Read, Chester, TX

Reserve Champion B&O Red Female
Exhibited by: Mason Hammonds, Idabel, OK

OWNED SHOW

Grand Champion Grey Bull
Exhibited by: Khloe Joyce, Wharton, TX

Reserve Champion Grey Bull
Exhibited by: Baylie Clay, Glenwood, AR

Grand Champion Red Bull
Exhibited by: Nicholas Moreno, Venus, FL

Reserve Champion Red Bull
Exhibited by: Cash Vititow, Sulphur Springs, TX

Grand Champion Grey Female
Exhibited by: Madison Peterson, Blooming Grove, TX

Reserve Champion Grey Female
Exhibited by: Mason Hammonds, Idabel, OK

Grand Champion Red Female
Exhibited by: Payton Herzog, Robinson, TX

Reserve Champion Red Female
Exhibited by: Madison Peterson, Blooming Grove, TX

All AROUND WINNERS

Each year at the All American the “All Around” award is rewarded to Juniors which show excellence across the board. This is one of the most prestigious awards an AJBA member can receive and is designed to recognize the individual who has excelled in: Public Speaking, Showmanship, Herdsman Quiz, Poster and Photography contests. It also takes into account their animal’s placing at the show.

Novice

1. Lillie Vogt 2. Mollie Jo Cutrer 3. Kolby Joe Kocian 4. Blaize Whitaker 5. Hagen Boullion

Junior

1. Ryleigh Whitaker 2. Jennifer Mask 3. Aubrey Ellis 4. Lauryn Locke 5. Carlos Guerra

Intermediate

1. Beth Lambert 2. Callie Welty 3. Klaire Fontenot 4. Spade Koenig 5. Ally Robinson

Senior

1. Savannah Allen 2. Kaitlyn Kempen 3. Anna Pickering 4. Jenna Le Blanc 5. Kelsie Midkiff

Overall All Around Winner

Lillie Vogt

Outstanding Junior Breeder

Wesley Janik, Yoakum, TX


CONTEST WINNERS

PUBLIC SPEAKING

Novice Division

1. Lillie Vogt 2. Blaize Whitaker 3. Lyndsey Locke 4. Brock Sartwelle 5. Mollie Cutrer 6. Hagen Boullion 7. Ainslea Hayes 8. Jack Luckie 9. Caley Sanders 10. Kolby Joe Kocian

Junior Division

1. Wyatt Dauphin 2. Lauryn Locke 3. Aubrey Ellis 4. Carlos Guerra 5. Ryleigh Whitaker 6. Isaac Duhon 7. Sydni Schley 8. Hollis Deckert 9. Kate Hammonds 10. Lilly Larson

Intermediate Division

1. Ally Robinson 2. Beth Lambert 3. J.D. Sartwelle 4. Ty Hebert 5. Callie Welty 6. Maci Schley 7. Tess Homeyer 8. Makenzie Thames 9. Jana Wall 10. Lauren Watkins

Senior Division

1. Hannah Chumchal 2. Savannah Allen 3. Grace Ritter 4. Anna Pickering 5. Kaitlyn Kempen 6. Madison Plaisance 7. Madison Pleasant 8. Jewel Thompson 9. Kelsey Spencer 10. Alyssa Beers


HERDSMAN QUIZ

Novice Division

1. Mollie Cutrer 2. Lillie Vogt 3. Blaize Whitaker 4. Ainslea Hayes 5. Hagen Boullion 6. Kolby Joe Kocian 7. Brock Sartwelle 8. Cali Kreft 9. Jayce Schultz 10. Caley Sanders

Junior Division

1. Jennifer Mask 2. Sydni Schley 3. Blaine Allen 4. Aubrey Ellis 5. Ryleigh Whitaker 6. Adrienne Thibodeaux 7. Hailey Harden 8. Kadie Fontenot 9. Wyatt Dauphin 10. Connor Thibodeaux

Intermediate Division

1. J.D. Sartwelle IV 2. Klaire Fontenot 3. Sydnee Gilliam 4. Jana Wall 5. Lauren Watkins 6. Beth Lambert 7. Callie Welty 8. Tess Homeyer 9. Ty Hebert 10. Makenzie Thames

Senior Division

1. Savannah Allen 2. Katie Kempen 3. Jenna Le Blanc 4. Ashlynn Sturgeon 5. Bethalan Bishop 6. Madison Pleasant 7. Hannah Chumchal 8. Savannah Wade 9. Alyssa Beers 10. Megan Roberts

Adult Division

Brandon Cutrer


SALES TALK

Novice Division

1. Pebbles Whitaker 2. Hagen Boullion 3. Lillie Vogt 4. Kolby Joe Kocian 5. Lyndsey Locke 6. Mia Ramirez 7. Caley Sanders 8. Mollie Cutrer 9. Ainslea Hayes 10. Brock Sartwelle

Junior Division

1. Ryleigh Whitaker 2. Carlos Guerra 3. Lilly Larson 4. Jennifer Mask 5. Aubrey Ellis 6. Kadie Fontenot 7. Olivia Beverly 8. Lauren Bolcik 9. Lauryn Locke 10. Jaylen Tesch

Intermediate Division

1. Callie Welty 2. Spade Koenig 3. Beth Lambert 4. Collin Parker 5. Mason Hammonds 6. Klaire Fontenot 7. Maci Schley 8. Sorrel Panaro 9. Lauren Watkins 10. J.D. Sartwelle

Senior Division

1. Kaitlyn Kempen 2. Anna Pickering 3. Savannah Allen 4. Savannah Wade 5. Madison Pleasant 6. Grace Ritter 7. Alyssa Beers 8. Kelsie Midkiff 9. Kaitlyn Williams 10. Megan Roberts


POSTER CONTEST

Novice Division

1. Kolby Joe Kocian 2. Andrew Smith 3. Lillie Vogt 4. Levi Larson 5. Mollie Jo Cutrer 6. Brock Sartwelle 7. Cole Steib 8. Hagen Boullion 9. Dakota Franz 10. Cecilia Guerra

Junior Division

1. Trey Holmes 2. Ryleigh Whitaker 3. Hayden Tucker 4. Luke Larson 5. Sydni Schley 6. Grace McCall 7. Kadie Fontenot 8. Lilly Larson 9. Allen McLain 10. Lauryn Locke

Intermediate Division

1. Sydnee Gilliam 2. Spade Koenig 3. Beth Lambert 4. Gilbert Tucker 5. Callie Welty 6. Sorrel Panaro 7. Madison Rau 8. Lauren Luckie 9. Jana Wall 10. Collin Parker

Senior Division

1. Caitlyn Fuechec 2. Alyssa Beers 3. Madison Plaisance 4. Kaitlyn Kempen 5. Kelsie Midkiff 6. Madison Pleasant 7. Anna Pickering 8. Emma Smith 9. Savannah Wade 10. Jewel Thompson


PHOTO CONTEST

Novice Division

1. Cali Kreft 2. Pebbles Whitaker 3. Ryan Simpson 4. Mollie Jo Cutrer 5. Lillie Vogt 6. Hagen Boullion 7. Camp McCall 8. Cole Steib 9. Kolby Joe Kocian 10. Dakota Franz

Junior Division

1. Cattle Ward 2. Hollis Deckert 3. Blaine Allen 4. Cameron Plauche 5. Lauren Bolcik 6. Chloe Briggs 7. Christopher Brown 8. Madison Parker 9. Allen McLain

Intermediate Division

1. Madison Rau 2. Collin Parker 3. Katy Salyer 4. Hudson Matthews 5. Klaire Fontenot 6. Karli Joyce 7. Joshua Briggs 8. Megan & Beth Lambert (tied) 9. Tucker Hargraves 10. Claire Plaisance

Senior Division

1. Savannah Allen 2. Raegan Sumrow 3. Ralston Chumchal 4. Madison Plaisance 5. Emma Smith 6. Samantha Stadtmiller 7. Kaitlyn Kempen 8. Michael Curry 9. Ashlynn Sturgeon 10. Shelby Fitzgerald

Best of Show Photo: Cattle Ward


SPONSORSHIP CONTEST

Raising the most sponsorships in terms of monetary value is Baylie Clay. We would also like to honor Madison Plaisance for securing the highest number of sponsors.


QUIZ BOWL

Champion Junior Team

Champion Team: Mia Ramirez, Gabriela Ramirez, Carlos Guerra, and Cecilia Guerra Reserve Champion Team: Julian Chavez, Keaton Nichols, Aiden Holmes, and John Asa

Champion Senior Team

Champion Team: Ryleigh Whitaker, Pebbles Whitaker, Shane Bentke, and Jana Wall Reserve Champion Team: Callie Welty, Karli Joyce, Tess Homeyer, and Gwen Welty


BETTER BEEF CONTEST

High Marbling Females

  1. Khloe Joyce 2. Ryan Simpson 3. Lillie Vogt

High Marbling Males

  1. Kylee McMullen 2. Callie Welty 3. Landyn Garcia

Top Retail Product Females

  1. Jacob Joyce 2. Peyton Blanchard 3. Olivia Beverly

Top Retail Product Males

  1. Bethalan Bishop 2. Abigayle Case 3. Victoria Thompson

Top Scanning Females

  1. Zoie Thibaut 2. Jacob Joyce 3. Lilly Larson

Top Scanning Males

  1. Kylee McMullen 2. Abigayle Case 3. Bethalan Bishop

2019-2020 QUEEN AND PRINCESS

2019-2020: Callie Welty, Alvarado, TX
2019-2020 Princess: Lillie Vogt, Boerne, TX


ANIMO WINNERS

ANIMO Winners Harley Wade, Alyssa Doucet, Madison Plaisance


SCHOLARSHIPS & AWARDS

Shawnee Bailey Memorial Award Madison Plaisance, Kentwood, LA

Billy Dan Lindley Scholarship Jenna Le Blanc

Heritage Cattle Co Scholarship
Kaitlyn Kempen and Jadan Butler

Bubba & Carrie Hudgins Scholarship Sponsored by Rhett and Marie Butler
Madison Plaisance, Wesley Janik, Payton Herzog

Jeff Smith Memorial
Bethalan Bishop

Beyond the Banners Scholarship Sponsored by the Brandon and Rachel Cutrer Family
Wesley Janik

Beyond the Banners Scholarship Sponsored by the Brandon and Rachel Cutrer Family
Kaitlyn Kempen

Barlow Pounds Memorial
Wesley Janik

Louisiana Brahman Association
Madison Plaisance

ABBA Scholarships
Reid Bentke, Ashlynn Sturgeon, Bethalan Bishop, Payton Herzog

AJBA Scholarships
Madison Plaisance, Wesley Janik, Hannah Chumchal, Kaitlyn Kempen

Joe Butt Memorial Scholarship
Allee Walterscheid

Red River Alliance Scholarship
Madison Plaisance